Debytantit HTBC:n salikisoissa

Sanni, Martin, RonaldTurku Thaiboxing Clubin Ronald Krasnikov, Martin Lehtomaa ja Sanni Salokanto ottelivat tänään ensimmäiset thainyrkkeilyottelunsa Helsinki Thaiboxing Clubin salikisoissa.

Turkulaisista ensimmäisenä kehään nousi Ronald Krasnikov, joka kohtasi Tampereen Chitaladan Santtu Tuomisen. Koitos alkoi Krasnikovin ohjaksissa ja etenkin lähiottelutilanteet menivät hänen hyväkseen. Toisessa ja kolmannessa erässä Ronald painoi entistä enemmän lähiotteluun viljelemään polvia ja vei kaikki erät.

Seuraavaksi vuorossa oli Martin Lehtomaa, joka juhlisti 19-vuotispäiväänsä rattoisasti kehässä. Vastaansa Lehtomaa sai Combat Academy Of Finland -seuran junioriottelija Jim Juvosen. Helsinkiläisen kuuden ottelun kokemusetu ei häirinnyt Martinia, joka hallitsi kamppailua ensin etäisyydeltä ja lopulta lähiottelutilanteissa. Kaikki erät ja samalla voitto matkasi Turkuun.

Heti Lehtomaan jälkeen otteli Sanni Salokanto, jota vastaan asettui HTBC:n Maiju Partanen. Helsinkiläinen vei ensimmäisen erän nimiinsä potkimalla ja liikkumalla taaksepäin. Toisessa erässä Sanni sai pakittavan helsinkiläisen jyvälle ja vei erän omilla osumillaan. Kolmas erä meni erittäin tasaisissa merkeissä, mutta tuomittiin Partasen hyväksi.

Seuraavaksi TTBC:n ottelijoita nähdään kehässä 17.10. seuran omissa salikisoissa ja Pietarin Baltic Open -tapahtumassa!

TTBC:n ottelijoiden tulokset:

-81 kg Ronald Krasnikov vs. Santtu Tuominen, Chitalada 3-0
-71 kg Martin Lehtomaa vs. Jim Juvonen, CAF 3-0
-67 kg Sanni Salokanto vs. Maiju Partanen, HTBC 0-3

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *